Genel

Merdiven Küpeşte

Hemen hemen yaşamımızı devam ettirdiğimiz her alanda var olan merdivenler evlerde, iş yerlerinde, okullarda ve hastaneler gibi daha pek çok sosyal mekânda kullanılmaktadır. Bulunulan ortama şıklık katan merdivenler dekorasyonla uyumlu olmalıdır. Ahşap, cam, mermer, metal gibi pek çok malzeme kullanılarak yapılan merdivenlerin boşluk tarafında can güvenliğini sağlamak için yapılan sete korkuluk denir. Korkuluk üzerinde bulunan tutularak inilen yerde merdiven küpeşte denir. Küpeştenin yüksekliği basamak ucundan 90 cm. olacak şekilde oluşur. Küpeşte korkuluk üzerine elin kaymaması için yerleştirilir. Ahşap, metal, cam veya plastik olabilir. Ve merdiven boyunca devam eder. Küpeşte, trabzan ve korkuluk olarak bilinse de tamamen farklı unsurdur. Bir merdivenin olmazsa olmazlarındandır. Alüminyum, demir ve plastik gibi malzemeler arasında en çok alümin yum kullanılır. Merdiven küpeşte de alüminyum malzemeyi seçmek hem daha uygun fiyat hem de daha güvenlidir.

Alüminyum küpeşte diğer küpeşte uygulamalarından farklıdır. Montaj aşamasında profilleri parça şekilde gelir. Getirilen bu parçalara vida ile tutturulur ve merdiven küpeşte montajı tamamlanır. Alüminyum küpeşteler, asma katlarda, bahçelerde, teraslarda, bina girişlerinde ve balkonlarda uygulanır. Küpeşteler ile merdivenlerdeki can güvenliği 2 kat artmış olacaktır. Merdivenin kullanıldığı yere göre ve şekline göre yapılacak olan korkuluk ve küpeşte modelleri de değişir.

Özel tasarım merdivenlerde tasarım küpeşteler kullanılırken ahşap merdivenlerde uyumlu olması açısından ahşap küpeşte kullanılır. Merdiven küpeşte merdivendeki şıklığı tamamlayan en son parçadır. Merdine kaplama ve korkulukları bir bütün gösteren, can güvenliğini artıran, iniş ve çıkışta elinizle tutunabileceğiniz yerdir. Bu yüzden sağlık ve hijyenik olması gerekir. Krom, paslanmaz çelik gibi kir tutmayan malzemelerden yapılmalıdır. Yapımında birinci sınıf malzeme ve birinci sınıf işçilik kullanılarak yapılırsa güvenliği artmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir